Elastomery

Elastomery jsou vývojově nejmladším typem otiskovacích hmot, podobných syntetickým kaučukům vulkanizujícím za studena.

Ve srovnání s předchozími skupinami pružných otiskovacích hmot mají ze všech nejlepší elastické vlastnosti s vysokou hodnotou pružné deformace, nejlepší reprodukční schopnost a velmi dobrou objemovou stabilitu. Používáme je proto k otiskům, na něž klademe nejvyšší požadavky, jako jsou otisky na kovové konstrukce pro fixní i snímatelné protézy. Protože se ale elastomery vyrábějí v různých konzistencích, jsou univerzálními otiskovacími hmotami a vhodnou kombinací některých ze tří obvyklých druhů lze provést hlavní otisk na jakýkoli druh protézy.

Současné vyráběné typy, silikony, polysulfidy a polyétery se sice liší výrazně chemicky, ale neliší se tolik vlastnostmi a použitím. Všechny splňují přísné klinické požadavky a jejich jedinou nevýhodou je vlastně jen horší smáčivost vodou u některých starších typů. Ve srovnání s ostatními otiskovacími hmotami jsou však dražší. Otiskovací nástroje k jejich aplikaci musí být opatřeny mechanickou retencí nebo vrstvou lepicího laku.

Podle současných názorů, vycházejících z odlišného charakteru hmot v silikonové skupině, se začíná uplatňovat dělení na čtyři typy:

  1. Polykondenzační silikony (polysiloxany)
  2. Polyadiční silikony (vinyl-polysiloxany)
  3. Polysulfidy
  4. Polyétery
 
loga
Zavřít