Formovací hmoty slouží k přeměně voskového modelu protézy ve formě na hotovou protézu, vyrobenou z některého z hlavních materiálů. Pro výrobu plastových (pryskyřičných) protéz slouží obvykle forma ze sádry, keramické náhrady se zhotovují přímým způsobem bez formy nebo s použitím speciálních formovacích hmot.
Pro odlévání kovových slitin při výrobě fixních i snímatelných protéz nebo jejich částí je třeba k zhotovení formy užít speciálních formovacích (zatmelovacích) hmot.
Musí splňovat řadu závažných podmínek:
- Po jednoduché přípravě musí hmota dokonale přilnout k povrchu voskového modelu, vytvořit formu s hladkým vnitřním povrchem a všemi detaily.
- Po vysušení a vypálení musí hmota být tak pevná, aby bez prasknutí vydržela tlak vlévaného kovu.
- Po vypálení voskového modelu by měla být forma průlinčitá, aby napomohla uniknutí části vzduchu před nárazem vlévaného kovu.
- Nesmí obsahovat ani se rozkládat na škodlivé látky, které by mohly vniknout do tavené slitiny nebo s ní reagovat a nepříznivě tak ovlivnit její vlastnosti. Pro snazší vyjmutí hotového odlitku by se formovací hmota neměla s odlitkem spékat a zhoršovat tak přesnost a vypracování odlitku.
- Používané kovové slitiny všech typů při chladnutí zmenšují svůj objem – kontrahují, navíc se v procesu výroby kovové protézy projevuje i kontrakce voskového modelu. Formovací hmota musí tedy mít dostatečně velkou expanzi k vyrovnání jejich smrštění a k zajištění rozměrové přesnosti.
Formovací hmota obsahuje dvě základní látky, které spolu s dalšími přísadami zaručují splnění všech uvedených požadavků. První z obou látek je žáruvzdorné ostřivo, stmelené dohromady pojivem. Ostřivo je prakticky vždy některá z forem oxidu křemičitého SiO2. Pojivo se však používá různé a podle toho také obvykle formovací hmoty dělíme na sádrové, fosfátové a etylsilikátové. Použití formovacích hmot je dáno druhem jejich pojiva. Sádrové formovací hmoty se hodí pro odlévání nízkotavitelných kovových slitin, fosfátové a etylsilikátové pro slitiny vysokotavitelné.